زمان انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ شهريور ساعت 17:13 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۶/۱۷ ساعت 17:13    تعداد بازدید: 403    کد مطلب: 65500

اطلاع رسانی:
شرایط پرداخت کمک‌ هزینه کفن‌و‌ دفن در قانون تامین اجتماعی
بر اساس ماده٨٤ قانون تامین‌اجتماعی یکی از تعهدات کوتاه‌مدت این سازمان، پرداخت کمک‌هزینه کفن‌و‌دفن به بیمه‌شدگان اصلی و همسران آن‌هاست.


مبلغ این کمک‌هزینه براساس مصوبه شورای‌عالی تامین‌اجتماعی، برای بیمه‌شدگانی که از تاریخ ٨٦/١٢/٢٠ به بعد فوت شده‌اند، معادل ٣٠روز حداقل دستمزد روزانه سال فوت است که این مبلغ در سال٩٧، ١١١١٢٦٩٠ ریال است.

در این گزارش، ضمن پاسخ به چند سوال، به نکاتی در این خصوص می‌پردازیم.

پرداخت کمک‌هزینه کفن‌ودفن مشمول چه کسانی و چه نوع بیمه‌شدگانی می‌شود؟

به تمامی بیمه‌شدگان اجباری، رانندگان، اختیاری، باربران، توافقی، مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و مستمری‌بگیرانی که درمان آن‌ها مطابق ماده٨٩ قانون تامین‌اجتماعی با کسر ٢درصد مستمری انجام می‌شود و نیز همسران بیمه‌شدگان و مستمری‌‌بگیران مذکور (به‌شرط اینکه بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر اصلی در قید حیات باشد) در صورت فوتشان کمک‌هزینه کفن‌ودفن از سوی سازمان تامین‌اجتماعی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. ضمنا بیمه‌پردازی در ماه فوت از شرایط لازم پرداخت کمک‌هزینه کفن‌و‌دفن در تامین‌اجتماعی است.

کمک‌هزینه کفن‌و‌دفن به چه نوع بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی تعلق نمی‌گیرد؟

کمک‌هزینه کفن‌و‌دفن به بیمه‌شدگان حِرف و مشاغل آزاد و زیرمجموعه‌های آن (مانند بیمه نویسندگان و هنرمندان، بیمه‌شدگان مددجوی کمیته امداد و بهزیستی، بیمه‌شدگان نخبگان و استعدادهای برتر و...) و همسران آن‌ها،  همچنین به بیمه‌شدگان شاغل در کارگاه‌های مشمول پورسانتاژ واگذاری درمان یا تعهدات کوتاه‌مدت که در آن با عدم پرداخت بخشی از حق‌بیمه توسط کارفرما، درمان یا تعهدات کوتاه‌مدت به کارفرما واگذار شده است و همسران آنان و نیز به مستمری‌بگیرانی که حق‌بیمه درمان آن‌ها به‌جای کسر ٢درصد مستمری به‌صورت سرانه‌ای کسر می‌شود (مثلا امسال بابت این‌گونه مستمری‌بگیران به‌ازای هر دفترچه بیمه، مبلغ چهل و چهار هزار تومان از مستمری ماهانه آنان کسر می‌شود) همچنین به همسرانشان پرداخت نمی‌شود.

آیا اگر بیمه‌شده اصلی دارای چند همسر با عقد دائم باشد، در صورت فوت هر یک از همسران وی، کمک‌هزینه کفن‌و‌دفن به بیمه‌شده اصلی قابل پرداخت است؟

بله.

چه کسانی می‌توانند کمک‌هزینه کفن‌ودفن بابت فوت بیمه‌شده اصلی را دریافت کنند؟

این کمک‌هزینه به ترتیب اولویت به همسر بیمه‌شده، فرزندان او، پدر یا مادر و برادر یا خواهر بیمه‌شده پرداخت می‌شود. این کمک‌هزینه با وجود همسر بیمه‌شده به دیگران پرداخت نمی‌شود و به همین ترتیب برای اولویت‌های بعدی.

برای دریافت کمک‌هزینه کفن‌ودفن چه مدارکی مورد نیاز است؟

گواهی فوت، شناسنامه، دفترچه بیمه مرحوم یا مرحومه، قبض یا فاکتور باغ ‌بهشت مبنی بر ذکر هزینه‌های کفن‌ودفن و در غیر این‌صورت گواهی شهرداری یا شورای روستا مبنی بر تایید دفن مرحوم یا مرحومه در باغ بهشت محل با ذکر هزینه‌های مربوط به آن، شناسنامه دریافت‌کننده هزینه کفن‌ودفن  و مراجعه فرد حائز شرایط با شماره حساب بانکی به آخرین شعبه بیمه‌پردازی یا دریافت مستمری با مدارک فوق جهت دریافت کمک‌هزینه کفن‌ودفن.

آیا برای دریافت کمک‌هزینه کفن‌ودفن بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر اصلی یا همسر وی، مهلت زمانی خاصی وجود دارد؟

خیر. در صورت فوت بیمه‌شده یا مستمری‌بگیر اصلی یا همسر وی، دریافت‌کننده قانونی کمک‌هزینه مذکور، هر زمان به آخرین شعبه بیمه‌پردازی یا دریافت مستمری مراجعه کند، در صورت احراز شرایط و دارابودن مدارک موردنیاز، معدل یک ماه حداقل دستمزد سال فوت پرداخت خواهد شد.

آیا کمک‌هزینه کفن‌ودفن بابت فوت بیمه‌شدگان به هر علتی پرداخت می‌شود یا محدودیت خاصی در خصوص نحوه فوت وجود دارد؟

برای پرداخت این کمک‌هزینه، محدودیت خاصی در خصوص علت فوت (مثلا در اثر بیماری، حادثه و...) وجود ندارد و در صورت احراز سایر شرایط، قابل پرداخت است.
 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha