زمان انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن ساعت 08:00 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ساعت 16:06    تعداد بازدید: 458    کد مطلب: 55888

در نشست هم‌اندیشی مدیران سازمان تأمین اجتماعی و مؤسسه عالی پژوهش عنوان شد؛
اهمیت پژوهش در پیشبرد اهداف سازمان تأمین اجتماعی
نشست هم اندیشی با حضور مدیران و کارشناسان سازمان تأمین اجتماعی در مؤسسه عالی پژوهش به منظور افزایش تعامل، طرح مشکلات و تسهیل فرآیندها برگزار شد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در این نشست دکتر عباس اکبریان، مدیرکل آموزش و پژوهش سازمان تأمین اجتماعی، به اهمیت پژوهش در پیشبرد اهداف سازمان تأکید کرد و گفت: مدیران باید با فضای پژوهش بیشتر آشنا شوند و همکاران نیز باید به این مهم در پیشبرد اهداف سازمان توجه داشته باشند.
دکتر شهرام غفاری، رئیس مؤسسه عالی پژوهش نیز ضمن اشاره به تاریخچه فعالیت این مؤسسه، یکی از تکالیف مؤسسه براساس اساسنامه را انجام مطالعات کاربردی و بنیادی، توسعه آموزش‌های راهبردی، تبادل دانش و تجارب و دستاوردهای علمی و نظری با مراجع ملی و بین‌المللی برشمرد.
وی گفت: برای تعامل بیشتر با سازمان و پیشبرد اهداف مؤسسه باید بصورت مستمر گزارش عملکرد مؤسسه را ارائه دهیم تا با نقدها و نظرات سایر همکاران و بازگویی مشکلات خود فرایندهای کاری را ساده تر و سریع تر پیش ببریم.
وی در ادامه به عملکرد مؤسسه در دور جدید فعالیتها اشاره کرد و افزود: عملکرد ما در دوسال ‌و نیم گذشته در مقایسه با عملکرد سالهای قبل از تعطیلی مؤسسه قابل ‌توجه است.
دکتر غفاری، سپس به برخی از عناوین فعالیت‌های مؤسسه و نقش ارزندۀ آن در تصمیمات سازمان اشاره و تأکید کرد: اقداماتی مانند گایدلاین ها، طراحی جدول عمر، کانون ارزیابی و ... اثربخش بوده اما اثرات آن را در محاسبات آکچوئری سه سال آینده قابل مشاهده خواهد بود، اما اثرات تنقیح قوانین مشاهده شده و بازخورد آن نیز از سوی مدیران استانی نیز دریافت شده است.
وی به اهمیت شفاف‌سازی در روند کاری مؤسسه اشاره کرد و گفت: همه طرح های پژوهشی و قراردادها و همچنین فرایند فراخوان نیروی انسانی و پژوهشی از طریق سایت مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی قابل مشاهده است.
رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، چالش‌های پیش روی مؤسسه را توضیح داد و برتلاش کارکنان این مؤسسه در جهت اثربخشی، به هنگام بودن و مورد نیازبودن پژوهش‌ها تأکید کرد.
در ادامه دکتر حسام نیکوپور، معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، گفت: یکی از موفقیت های ما این است که توانسته‌ایم حداقل 70 مترجم جدید به حوزه رفاه و تامین اجتماعی معرفی کنیم.
وی افزود: متاسفانه در حوزه رفاه و تامین اجتماعی با کمبود پژوهشگر مواجه هستیم و اساتید دانشگاهی با این حوزه زیاد آشنا نیستند.
نیکوپور با بیان اینکه افتخار ما این است که با 240 محقق حوزه رفاه و تامین اجتماعی در مؤسسه در قالب فعالیت های پژوهشی همکاری داریم گفت: خوشبختانه طی این دو سال از تمام ظرفیت های علمی کشور و تا حدودی ظرفیت های بین المللی استفاده کرده ایم.

 

تأمین اجتماعی یکی از ضرورت‌های توسعه اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی است

همچنین مؤسسۀ عالی پژوهش تأمین اجتماعی به منظور گفتمان سازی مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی در سطح جامعه علمی کشور اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های هم‌اندیشی تأمین اجتماعی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور با عنوان: "تأمین اجتماعی، توسعه، عدالت و دموکراسی" کرده است.

تأمین اجتماعی یکی از ضرورت‌های توسعه اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی با هویتی اجتماعی- اقتصادی در گستره عمومی، جامع‌ترین و محوری‌ترین ارائه‌دهنده حمایت‌های قانونی تأمین اجتماعی مبتنی بر اصول بیمه‌های اجتماعی در کشور است.
این سازمان از طریق پوشش بیمه‌ای بیش از نیمی از کشور در تعمیم و بسط امنیت اجتماعی درگذر شصت سال فعالیت بیمه‌ای نقش کلیدی و بی‌بدیلی را ایفا کرده و در راستای تحقق مأموریت خطیر خود با چالش‌هایی نیز روبرو بوده است. ازجمله این چالش‌ها، مواجه سازمان با شکل‌گیری و تسلط گفتمان مغایر با کارکردها و هویت تأمین اجتماعی در فضای نظری و عملی معطوف به سیاست‌گذاری در کشور است.
طرح مذکور  به‌منظور حل این چالش‌ها و جلوگیری از پیامدهای منفی آن و مبتنی بر راهبرد توسعه و نهادینه کردن گفتمان تأمین اجتماعی تدوین‌شده است تا با تمرکز بر قشر تحصیل‌کرده کشور از طریق رویکرد آموزشی به گفتمان سازی مقوله تأمین اجتماعی در دانشگاه‌های کشور بپردازد.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha