زمان انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۳۰ تير ساعت 11:52 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۴/۳۰ ساعت 11:52    تعداد بازدید: 1956    کد مطلب: 18199

مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان:
تمام هزینه‌های بیماران بستری رایگان است و هیچ بیماری نباید برای تهیه دارو به خارج بیمارستان راهنمایی شود
مصاحبه خبری – مطبوعاتی خبرگزاری فارس با آقای دکتر هوشنگ فولادی ، مدیر درمان تامین اجتماعی استان کردستان


چندی پیش و با توجه به فرارسیدن هفته تامین اجتماعی ، خبرگزاری فارس بمنظور آشنایی بیشتر مخاطبان با خدمات و برنامه‌های این مدیریت گفت‌و‌گویی را با دکتر هوشنگ فولادی  انجام داده ‌است که در ادامه می‌آید...
تعداد مراجعین به مراکز طرف قرارداد و یا ملکی سازمان و تجهیزات و امکانات موجود، نقاط ضعف و همچنین برنامه‌های آینده این مدیریت از جمله مواردی است که در این مصاحبه به آن اشاره شده است.
برخورد جدی با بیمارستان‌های تامین اجتماعی در استان که بخواهند بابت ارائه خدمات بستری از بیماری هزینه‌ای دریافت کنند و توسعه مراکز درمانی ملکی در شهرستان‌های مریوان، بانه و کامیاران، ارتقای رتبه بیمارستان سنندج از 22 به 16 و کسب رتبه 11 توسط بیمارستان سقز در بین 69 بیمارستان کشور براساس ارزیابی اداره کل درمان از مواردی بود که دکتر فولادی در ادامه این گفت‌و‌گو به آن اشاره کرد.
مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان به عنوان متولی امور درمان سازمان تامین اجتماعی در استان کردستان ، به صورت مستقیم زیر نظر مدیر عامل سازمان بوده و به ارائه خدمات درمانی در دو بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم می‌پردازد.
فارس: آقای دکتر فولادی به عنوان اولین سوال بفرمایید، وضعیت مراکز درمانی ملکی معاونت درمان تامین اجتماعی در استان چگونه است؟
فولادی: مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان در حال حاضر دارای دو بیمارستان در شهرهای سنندج و سقز، یک‌ پلی‌کلینیک تخصصی در سنندج و دو درمانگاه عمومی در بیجار و قروه است.
فارس: در راستای توسعه مراکز درمانی به ویژه شهرستان‌های کم برخوردار آیا برنامه‌ای دارید؟
فولادی: بله. در این راستا به همت مسئولین سازمان عملیات احداث درمانگاه مریوان طی دو سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر نیز با پیشرفت 50 درصدی در حال انجام است.
همچنین در راستای ارائه خدمات درمانی رایگان در حوزه درمان مستقیم برنامه‌ریزی‌های برای تولید مستقیم خدمت در مناطق محروم در دستور کار سازمان قرار دارد به گونه‌ای که در سال‌قبل طرح احداث دو پروژه درمانگاه‌های عمومی شهرستان‌های بانه و کامیاران ، در هفته دولت کلنگ‌زنی و در حال حاضر در مرحله اتمام تشریفات قانونی و نهایی شدن نقشه ساختمانی است و انشاء الله در هفته تامین اجتماعی نیز عملیات ساخت آنها آغاز خواهد شد .
فارس: آقای فولادی در مجموع وضعیت استان را در حوزه امکانات درمانی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
فولادی: به طور کلی می‌توان گفت که وضعیت مراکز ملکی سازمان در استان در مقایسه با کشور به لحاظ کمی و کیفی مطلوب بوده و از این لحاظ در شمار استان‌های برخوردار هستیم.
فارس: در سال 1393 در حوزه خدمات مستقیم  در استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
فولادی: براساس آمار های واصله طی سال 1393 در مجموع 805633 نفر به مراکز ملکی سازمان شامل پزشکان عمومی، متخصص و دندانپزشک مراجعه و خدمات سرپایی دریافت کرده‌اند و بارمراجعه به مراکز پاراکلینیکی سازمان شامل داروخانه ، آزمایشگاه ، رادیولوژی و سونوگرافی  800905 مورد بوده است .
فارس: آیا این میزان مراجعه و خدمات‌رسانی نسبت به مدت زمان مشابه آن رشد داشته است؟
بله. از لحاظ مراجعین و خدمات ارائه شده 9.7 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد داشته‌ایم . همچنین شاخص های دیگر ما از جمله متوسط اقامت بیمار به میزان 2.35 روز،  ضریب اشغال تخت به میزان 83.08 درصد و نسبت سزارین به زایمان طبیعی%31 می باشد که حدودا 16٪ رشد منفی با ماهیت مثبت دارد .
فارس: تعداد افرادی که در سال‌جاری در بیمارستان‌های سنندج و سقز بستری شده‌اند را بیان بفرمایید.
در همین مدت در بیمارستان‌های سنندج و سقز تعداد 22549نفر بستری و تحت درمان قرار گرفته اند و بیش از9600 عمل جراحی 3040 زایمان طبیعی و 1378 مورد سزارین دراین بیمارستان ها انجام شده است .
فارس: در مجموع برای ارائه این خدمات در بخش مستقیم چه میزان اعتبار هزینه شده است.
فولادی: در سال 1393 هزینه ای بالغ 450 میلیارد ریال در بخش درمان مستقیم به بیمه شدگان خدمات ارائه شده است.
فارس: اقدامات انجام گرفته در بخش خدمات غیرمستقیم طی سال‌جاری را هم بیان بفرمائید.
در بخش درمان غیر مستقیم نیز در سال 93 از کل مراکز خصوصی ودولتی موجود استان بالغ بر 538  مرکز شامل 76نفر پزشک عمومی ، 186نفر  پزشک متخصص ،39نفر دندانپزشک ، 116 داروخانه ،58 واحد پاراکلینیکی ، 24 مرکز تصویر برداری ، 17 مرکز درمانی بستری ،22 درمانگاه  طرف قرار داد سازمان تامین اجتماعی بوده است و در مدت مذکور بالغ بر4.1 میلیون بار مراجعه به این مراکز وجود داشته است . در این مدت همچنین تعداد41573 نفر بستری و در بیمارستان های طرف قـرارداد تحت درمـان قرارگرفته اند. 
فارس: تعداد افرادی که در این مراکز مورد عمل جراحی قرار گرفته‌اند و چه میزان اعتبار در این راستا هزینه شده است؟
در این مدت تعداد 24944 مورد عمـل جراحـی در این مراکـز برای بیمـه شدگان تامین اجتماعی انجام شده است.این خدمات با هزینه ای بالغ بر 810 میلیارد ریال بمنظور ایجاد تنوع درمراکز ارائه دهنده خدمات و قائل شدن حق انتخاب برای بیمه شدگان عزیز سازمان خریداری شده است  .
در سال 1393 مدیریت درمان تامین اجتماعی کردستان بابودجه ای بالغ بر000/678/041/427/1 ریال تلاش کرده است تا خدمات درمانی مورد نیاز  بیمه شدگان عزیز را به بهترین نحو ممکن بصورت مستقیم و یا از طریق خرید خدمات از مراکز درمانی طرف قرارداد تامین نماید . 
فارس: آیا برنامه خاصی در راستای ارتقای سطح خدمات‌رسانی به بیمه‌شدگان دارید؟
با توجه به اینکه رضایتمندی ارباب رجوع از اولویت‌های این سازمان است، در این راستا ارتقا سطح درمانگاه بیجار از یک به دو ، اخذ مجوز احداث بخش کودکان بیمارستان سقز و رایزنی در خصوص توسعه درمانگاه قروه در می توان نام برد و البته بحث الکترونیکی شدن دفترچه‌های درمانی که اقدامات اولیه آن در سطح کشور در حال انجام است و همچنین پوشش داروهای گران‌قیمت به ویژه در بیماری‌های مانند سرطان و بیماریهای صعب العلاح را می توان از دیگر اقدامات بزرگی دانست که درحال اجراست.
فارس: آیا از لحاظ کادر پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان مشکلی ندارید؟
یکی از تنگناهایی که بعد از اجرای طرح تحول سلامت با آن روبه رو شدیم محدویت‌ همکاری برخی از رشته‌های تخصصی است که این مهم در سطوح بالا در حال رایزنی است که امیدواریم هرچه زودتر رفع شود،چراکه متخصصینی که در گذشته با ما همکاری داشتند و حتی جزء هیئت علمی بیمارستان‌های تامین اجتماعی بودند به واسطه اجرای این طرح و محدودیت‌هایی که در بحث خروج از بیمارستان داشتند مجبور به قطع رابطه شدند.
فارس: دیدگاه شما در مورد اجرای این طرح....
اجرای طرح تحول نظام سلامت در مجموع اقدامی ارزشمند بود که نقش بسزایی در ارتقای سطح رضایتمندی مردم در حوزه درمان و رفع بسیاری از مشکلات این حوزه داشته است.کاهش قابل توجه فرانشیزی که از بیماران گرفته می‌شود از تاثیرت بسیار مهم و کلیدی اجرای این طرح است.
فارس: آقای فولادی در برخی موارد مشاهده می‌شود برای تهیه داروی بیمار در مراکز ملکی سازمان در استان، همراه به خارج از بیمارستان راهنمایی می‌شود، در این ارتباط توضیح بدهید…
چنین مواردی را اصلا قبول نخواهیم کرد، نگاه کلان در تامین اجتماعی بر این نیست که بیمار برای تامین دارو اقدام کند چرا که این مهم در حیطه وظایف بیمارستان و مراکز درمانی ملکی سازمان است.
هر ساله در بخش اعتبارات دارویی یک رقم خاص در اختیار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گذاشته می‌شود و باید بر اساس این رنج جلو بروند، اما در برخی موارد به دلیل افزایش بیماران شاید با کسری اعتبار مواجه شویم.این سیاست کل سازمان تامین اجتماعی بوده و در تمام استان‌ها نیز اجرایی می‌شود و براساس آن بیمار نباید برای تهیه هیچ نوع دارویی به خارج بیمارستان برود و اگر مشکلی در این حوزه وجود داشته در آینده هیچ موردی را قبول نخواهیم کرد، اما در کل باید این را پذیرفت که ارائه این همه خدمت و این حجم از مخاطبین در برخی از موارد شاهد کاستی‌هایی خواهیم بود ولی نباید آن را به پای بی‌مسئولیتی گذاشت.تمام سعی و تلاش همکاران ما در این حوزه ارائه خدمات مطلوب و با کم‌ترین کاستی و مشکل به مخاطبین است و اگر کوچکترین موردی را مشاهده کنیم به شدت برخورد خواهیم کرد.
فارس: آیا در حال حاضر در این زمینه با کسری بودجه در استان مواجهه هستید؟
خیر. خوشبختانه به واسطه رایزنی‌ها و اقداماتی که انجام گرفت، در سال 1393 مبلغ 7 میلیارد تومان بودجه مازاد به استان اختصاص داده شد که 500 میلیون تومان آن به حوزه تامین دارو اختصاص یافته است.
فارس: آقای فولادی، آیا در بیمارستان‌های ملکی سازمان بابت خدمات درمانی که بیماران ارائه می‌شود هزینه‌ای باید بپردازند؟
خیر. بخش عظیمی از هزینه‌های درمانی خوشبختانه در قالب اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها تامین و بیمارانی که در بیمارستان‌های ملکی سازمان بستری می‌شوند تمام خدمات درمانی را از صفر تا 100 به صورت کاملا رایگان دریافت می‌کنند. تمام خدمات درمانی بیمارانی که بستری می‌شوند در مراکز ملکی سازمان کاملا رایگان بوده و اگر در خود بیمارستان نیز قادر به ارائه خدمتی نباشیم برای آنها خرید خدمت می‌کنیم.
فارس: آقای فولادی در پایان لطفا در مورد اقدامات و دستاوردهای این معاونت در استان مواردی را ذکر بفرمایید.
تدوین و استقرار برنامه راهبردی در قالب مدیریت استراتژیک ، کسب عنوان رتبه ششم توسط مدیریت درمان در بین مدیریت‌های درمان کشور، کسب سطح عالی جشنواره شهید رجایی در سال گذشته، کسب امتیاز یک مثبت نظام اعتباربخشی بیمارستانی، خریداری یک دستگاه سی‌تی اسکن مدرن، ارتقای سیستم اکسیژن ساز سانترال،‌ ارتقای رتبه بیمارستان سنندج از 22 به 16 و کسب رتبه 11 توسط بیمارستان سقز در بین 69 بیمارستان کشور و جذب و بکارگیری 76 نفر نیروی انسانی در رشته‌های مختلف بهداشتی، درمانی و پشتیبانی و ... از توفیقات به دست آمده طی سال گذشته تا کنون بوده است.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha