رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران

تفاوت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با سایر صندوق‌ها برطرف شد

زمان انتشار: ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۶ فروردين ساعت 18:42
تعداد بازدید: 7752 | کد مطلب: 115728
چاپ
چاپ خبر با عکس
تفاوت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با سایر صندوق‌ها برطرف شد

رئیس کانون بازنشستگان تهران مهمترین مطالبه تشکل‌های بازنشستگان تأمین اجتماعی را رفع تبعیض و تفاوت دریافتی با سایر صندوق‌های دانست و گفت: حداقل بگیران دارای 30 سال سابقه تأمین اجتماعی با حداقل بگیر بازنشسته کشوری باید دریافتی مشابهی داشته باشند که این مطالبه با دومین مرحله متناسب‌سازی محقق شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، علی دهقان‌کیا اظهار داشت: تشکل‌های بازنشستگان برای اجرای متناسب سازی پیگیری زیادی در سال گذشته داشته‌اند و با تصویب پرداخت 50 هزار میلیارد تومان از مطالبات تأمین اجتماعی از دولت در سال 99 اولین مرحله متناسب سازی از مرداد ماه اجرا شد.

وی افزود: پس از دو مرحله متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری شاهد ایجاد فاصله و تبعیض بین بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی بودیم که دکتر سالاری بر لزوم رفع این فاصله تأکید کردند و با مصوبه بودجه سال 1400 و اختصاص 89 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی مرحله دوم متناسب سازی نیز امکان پذیر شد و از فروردین 1400 دومین مرحله متناسب سازی همراه با افزایش حقوق سالیانه بازنشستگان پرداخت می‌شود.

دهقان‌کیا پیگیری مجدانه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی را برای تحقق این خواسته بازنشستگان اثرگذار دانست و گفت: در پایان سال 99 نیز پرداختی یک میلیون و 200 هزار تومانی که در روزهای آخر سال به بازنشستگان انجام گرفت موجب رضایتمندی این اقشار شده است.

وی با بیان اینکه رفع تفاوت بین دریافتی بازنشستگان تأمین اجتماعی با سایر صندوق‌های محقق شده است، گفت: در جلسات متعددی که با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی داشتیم حقوق پایه و دریافتی حداقلی سایر صندوق‌ها را بررسی کردیم که بین  3 میلیون و 700 هزار تومان تا 4 میلیون و 350 هزار تومان است و در نهایت برای تعیین حداقل حقوق بازنشستگان دارای 30 سال سابقه تأمین اجتماعی به میزان 4 میلیون و 200 هزار تومان به توافق رسیدیدم.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران گفت: بر این اساس بازنشستگانی که در سال 99 مبلغ 2 میلیون و 800 هزار تومان دریافت می‌کردند در سال 1400 مبلغ 4 میلیون و 200 هزار تومان دریافت خواهد کرد.

دهقان‌کیا درباره افرادی که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌کنند نیز گفت: برای سایر سطوح علاوه بر افزایش مصوب شورای عالی کار که 26 درصد بعلاوه 248 هزار تومان تعیین شده است، افرادی که در زمان بازنشستگی حقوقی بالاتر از حداقل دریافت کرده اند و با گذشت زمان ، فاصله آنها با اولین حقوق کاهش یافته است؛ 75 درصد کاهش مستمری آنها براساس طرح متناسب سازی پرداخت می‌شود.

وی افزود: در آخرین جلسه اعضای کانون عالی بازنشستگان با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز دکتر سالاری قول داده اند که به بازنشستگان دارای فرزند حقوق آنها به 4 میلیون و 300 هزار تومان برسد.

دهقان‌کیا با بیان اینکه متناسب سازی و بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان دغدغه چندین ساله تشکل‌های بازنشستگان بوده است، گفت: امروز شاهد تحقق این خواسته چندین ساله هستیم و در این دوره با تلاش دکتر سالاری و منابع خوبی که برای سازمان ایجاد کرد، این مطالبه چندین ساله محقق شد.  

دهقان‌کیا افزایش 10 برابری اعتبار وام بازنشستگان و همچنین افزایش 7 برابری مشارکت تأمین اجتماعی در بیمه تکمیلی بازنشستگان را از دیگر اقدامات بسیار مثبت دکتر سالاری برای ارتقاء خدمات به بازنشستگان دانست و گفت: در حوزه درمان نیز کارهای ارزشمندی انجام شده و بازنشستگان بالای 65 سال همه کشور و همچنین بیمه شدگان شهرهایی که فاقد مرکز درمانی ملکی هستند، در مراکز دولتی از درمان رایگان استفاده می‌کنند که برای این امر 3500 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

متناسب سازی مرحله دوم مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی