زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد ساعت 16:25 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۱۶ ساعت 16:28    تعداد بازدید: 295    کد مطلب: 63951

خبرنگاران؛ شاه کلید ایجاد اعتماد در میان مردم و مسئولان
دکترمحمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی


در تقویم خورشیدی 17 مرداد به ‎خاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر به ‎عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. این روز مجالی است برای ارج نهادن زحمتکشانی که واقعیت را آنگونه که هست در صداقت و پایمردی به دست مردم می رسانند. خبرنگاران طلایه داران عرصه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند. به راستی چه زیباست تفکری که در مقابل قلم زانو زند و کلماتی که در خدمت بیان حقیقت در این دنیای پر از تهمت و ناراستی برآید. 
اصول اخلاقى حرفه خبرنگاری این ذات جدانشدنی را در خود دارد که خبرنگاران در هر جایگاهی که باشند باید به خیر و مصلحت جامعه ایمان کامل داشته باشند. تلاش و کوشش براى تأمین منافع جامعه و کوشش براى پیش بردن منافع ملی، یک اصل حرفه ای در این شغل است. به نظر می رسد در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش اند و چندان به عملکرد مسئولان و نقد و بررسی آنها توجه ندارند، این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی و دقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آنها، از یک طرف سخن دل مردم را می شنوند و انتقال می دهند و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می رساند.
در شرایط کنونی خبرنگاران شاه کلید ایجاد اعتماد در میان عموم مردم و مسئولان بوده و این پتانسیل را دارند تا همبستگی اجتماعی را فزونی بخشند. بدیهی است که خبرنگار واسطه ای برای از بین بردن حریم شخصی و خصوصی نبوده و قداست او به صداقتش در پرداخت به حقایق و به کارنبستن این ابزار و پرهیز جدی برای تسویه حساب اغراض شخصی و سیاسی است.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: قُلِ الحَقَّ و لا تأخُذکَ فِی اللَّهِ لَومَةُ لائمٍ. «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس». ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهمترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است و در مقابل، سخن چینی، انگها و تهمتها ، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آنها بیزاری می جوید و باید سرلوحه اخلاق خبرنگاران باشد.
بر این باوریم که حمایت از خبرنگاران در برابر تندبادهای زیاده خواهی ها، مداخله گری ها و نادرستی ها، وظیفه ای بسیار سنگین برای مسئولان و مجریان است تا بتوانند روح آزاد اندیشی، صداقت و آرمانخواهی را در میان این قشر عزیز و زحمتکش ترویج و نهادینه کنند.
و چه نیکو سخن گفته است عارف بزرگ مولانا جلال الدین محمد در وصف و ارزش دانستن در دفتر دوم مثنوی معنوی:     جان نباشد جز خبر در آزمون               هر که را افزون خبر جانش فزون
روز خبرنگار بر همه این عزیزان مبارک


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha