زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۹ تير ساعت 14:00 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۱۹ ساعت 18:31    تعداد بازدید: 224    کد مطلب: 62061

پیام معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان
دکتر محمدرضا جعفریان معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در پیامی روز ادبیات کودک و نوجوان را تبریک گفت.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در متن پیام دکتر جعفریان آمده است:

۱۸ تیرماه یادآور تلاشهای نویسنده ارزشمند کشورمان زنده یاد مهدی آذریزدی به پاس نگارش بیش از 20 عنوان کتاب برای کودک و نوجوان است که به همین مناسبت این روز از سوی  شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده  است.
این روز فتح بابی شد برای بیان گام های موثری که معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با توجه به اهمیت ادبیات خاص و منحصر به فرد این رده سنی(کودک و نوجوان) برداشته است. یکی از مهمترین برنامه های اثرگذار این سازمان ارائه "طرح جانمائی مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در کتب درسی دانش آموزان" می باشد که با همکاری وزارت آموزش و پرورش از سال 1395 تا کنون در حال اجراست.
شناخت و ارتقاء سطح عمومی فرهنگ بیمه تامین اجتماعی کشور؛ ایجاد ثبات و ارتقای سرمایه های اجتماعی؛ ترویج فرهنگ بیمه های اجتماعی،گسترش پوشش بیمه ای و ارتقای توانمندی دانش آموزان برای پذیرش مسئولیت اجتماعی با توجه به مقررات و قوانین تامین اجتماعی از اهداف این طرح ملی است. این برنامه با پژوهش در خصوص وضعیت موجود کتب درسی و ارائه الگوی مطلوب براساس تعیین 5 محور شامل: 1- خدمات و تعهدات تامین اجتماعی، 2- تضمین سلامت آتی، 3- مشمولین بیمه و تامین اجتماعی، 4- حقوق شهروندی و 5- الزامات زندگی اجتماعی آغاز شده است، این محورها پس از جلسات متعدد کارشناسی مورد تایید نهایی کارگروه تبیین مولفه های بیمه و تامین اجتماعی سازمان قرار گرفت و به 17 مولفه کلان و اصلی همراه با تعاریف و مستندات تکمیلی آن، برای بهره برداری مولفین کتب درسی تبدیل شد. متعاقباً مولفین منتخب کتب درسی آموزش و پرورش براساس تنوع قالب و محتوا و همچنین با توجه به نتایج حاصل شده از تحلیل محتوای مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در کتب درسی اقدام به تولید محتوای متناسب با این مفاهیم نمودند.
آنچه که زیبایی و دقت در عمل را در این فرایند تحلیلی و علمی آشکار ساخت، تناسب سازی مولفه های نهایی با تطبیق مخاطب خاص در رده های مختلف تحصیلی بود، ضمن اینکه گروه مولفین منتخب در عین تفکیک مولفه ها، محتوای تولیدی را با رعایت پیوستگی و بازه زمانی در آنها تولید نمودند.
در کنار این فرآیند ترویج مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در مدارس، به منظور استفاده از این بستر در زمینه فعالیتهای فوق برنامه اجرای مسابقات فرهنگی و تربیتی از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ سازی مفاهیم بیمه و تأمین اجتماعی تأثیر گذار بوده است که در این راستای هماهنگی با معاونت محترم پرورشی آموزش و پرورش برای انجام بازدیدهای دانش آموزی از مراکز سازمان تأمین اجتماعی در سطح کشور صورت پذیرفته است. بر اساس این طرح ملی با استفاده از ظرفیت موجود در سازمان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش، ترویج فرهنگ بیمه و تأمین اجتماعی در قالب بازدیدها و اردوهای دانش اموزی از مراکز بیمه ای و درمانی صورت گرفته است.
و کلام آخر اینکه توجه به ادبیات خاص و منحصر به فرد این رده سنی و تولید محتوای مناسب با آن به قدری اهمیت دارد که پایه های فکری و رفتاری این نسل را در آینده شکل می دهد.


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha