زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت ساعت 14:24 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۲/۵ ساعت 13:35    تعداد بازدید: 1751    کد مطلب: 58521

دکتر نوربخش در نشست خبری اعلام کرد:
مشوق های سازمان تأمین اجتماعی به کارفرمایان برای جذب نیروی جدید / شرایط معافیت از پرداخت حق بیمه برای جذب نیروی جدید و حمایت از نیروی کار
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: در اجرای قانون مشوق های کارفرمایی، کارفرمایانی که نیروی جدید دارای کمتر از یک سال سابقه بیمه پردازی و دارای مدارک کارشناسی و بالاتر که در مراکز کاریابی ثبت نام کرده اند؛ را به کار گیرند برای مدت ۲سال از پرداخت حق بیمه معاف خواهند بود.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکترسیدتقی نوربخش در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته کار و کارگر با خبرنگاران اظهار داشت: کارگاههایی که افراد واجد شرایط در این قانون را به کار می گیرند بایستی فعال و دارای کد کارگاهی تأمین اجتماعی باشند و در ازای هر دو نفر بیمه شده فعلی می توانند یک نفر نیروی جدید را با استفاده از معافیت های مقرر در این قانون جذب کنند.

دکتر نوربخش افزود: افرادی که بر اساس این قانون تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرند بایستی حداکثر دارای 34 سن باشند و حداقل از 3 ماه قبل در مراکز کاریابی رسمی ثبت نام کرده باشند.

وی افزود: این قانون در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی و به منظور توسعه اشتغال جوانان به اجرا در آمده است و امیدواریم زمینه ساز جذب بیشتر نیروی کار و توسعه اشتغال باشد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه به بیان توضیحاتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان پرداخت و گفت: افزایش حقوق بازنشستگان متناسب با افزایش حقوق شاغلین است و باتوجه به اینکه میزان افزایش حقوق شاغلین در فروردین ماه تعیین و ابلاغ شده است، محاسبات مورد نیاز برای تهیه پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان انجام و پیشنهاد این سازمان به هیأت دولت ارائه شده است.

دکتر نوربخش افزود: امیدواریم میزان افزایش حقوق بازنشستگان در اسرع وقت از سوی هیأت محترم دولت تصویب و ابلاغ شود تا پرداخت حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه با اعمال افزایش سال 97 قابل انجام باشد.

دکتر نوربخش در ادامه از تصویب بودجه سال ۹۷ سازمان تأمین اجتماعی در هیات امنا این سازمان خبر داد و گفت: علت تاخیر در تصویب بودجه سال 97 که برای اولین بار در سال های اخیر صورت گرفته، این است که بودجه سازمان تأمین اجتماعی با تعیین حقوق و دستمزد مرتبط است.

وی با بیان اینکه بودجه سال 97 سازمان تأمین اجتماعی 98 هزار و 661 میلیارد تومان است، افزود: 63 هزار و 714 میلیارد تومان از این مبلغ برای پرداخت مستمری بازنشستگان و سایر تعهدات کوتاه مدت هزینه خواهد شد و 20 هزار و 956 میلیارد تومان نیز برای درمان بیمه شدگان و بازنشستگان هزینه می شود.

دکتر نوربخش تأکید کرد: بر اساس بودجه تصویب شده، هزینه های نه بیست و هفتم بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی دقیقا مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی در بخش درمان هزینه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره حمایت از تولید کالای ایرانی نیز گفت: بسته حمایتی از ابتدای امسال برای حمایت از کارفرمایان و کسب و کار تصویب شده است که در این بسته بخشودگی جرائم را پیش بینی کرده ایم که این موضوع تقدیم هیات وزیران شده و امیدواریم چهارشنبه هفته جاری تصویب شود.

 

حذف کامل دفترچه های بیمه با همکاری بین بخشی در زمانی کوتاه قابل انجام است

دکتر نوربخش در ادامه درباره اجرای طرح حذف دفترچه های درمانی نیز گفت: این طرح اکنون در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان های ملکی این سازمان در حال انجام است و تاکنون ١٠٠ میلیون نسخه الکترونیک نیز به واسطه این موضوع تولید شده است.

وی تصریح کرد: ما آمادگی داریم ظرف سه ماه این طرح را در مراکز طرف قرارداد انجام دهیم اما این موضوع نیاز به اقداماتی دارد که باید تمامی سازمان ها و دستگاه ها در این زمینه همکاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تعریف امضای الکترونیک برای پزشکان و تامین زیرساخت ها در مراکز طرف قرارداد باید صورت گیرد تا بتوانیم خدمات درمانی در این مراکز را فقط با کد ملی بیمه شدگان و مستمری بگیران ارائه دهیم.

 

بودجه درمان در سال ٩٧ به خزانه دولت واریز می شود

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: تامین اجتماعی از بهمن ٩٥ حساب جداگانه ای برای هزینه درمان دارد و کاملا مشخص است که سازمان چه مبالغی را واریز یا خارج کرده است اما در بودجه ٩٧ گفته اند که این مبلغ نزد خزانه دولت باشد.

وی ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای این قانون آماده است وحسابی نزد خزانه برای درمان باز می شود، ما نظرات کارشناسی خود را در مراحل تقنینی به صورت مکتوب اعلام کردیم؛ اما اکنون موظف به اجرای قانون هستیم.

دکترنوربخش در این باره افزود: این گردش حساب اکنون هم انجام می‌شود و کاملا مشخص است و اینکه به خزانه برود باید ساز و کار آن به زودی مشخص شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در این خصوص چند پرسش و نکته وجود دارد، گفت: نخست آنکه حدود 190 آیتم دریافت حق بیمه داریم و در هر شغلی مبالغ حق بیمه متفاوتی دریافت می کنیم. اینها باید دقیقا مشخص شود. نکته دوم اینکه باید بودجه بلافاصله از خزانه برگردد و مطلب سوم درباره هزینه کرد است که قانون گزار گفته بر اساس قانون تامین اجتماعی باید صرف شود.

دکتر نوربخش در پاسخ به پرسشی درباره دغدغه رئیس جمهوری مبنی بر حذف همپوشانی های بیمه ای اظهار داشت: حذف همپوشانی ها دغدغه به حق رییس جمهوری است و ما یکسان سازی خدمات در بیمه سلامت و تامین اجتماعی را از شهریور سال قبل انجام دادیم.

وی تصریح کرد: در این زمینه برخی محدودیت های قانونی وجود دارد اما ما بخشی از این طرح را عملیاتی کردیم، هرچند مطلبی که مورد نظر رئیس جمهوری بوده با حذف دفترچه ها و الکترونیکی شدن عملا محقق می شود و امید است در همه بیمه ها، دفترچه در سراسر کشور حذف شود.

دکتر نوربخش اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی با حداکثر ابزاری که دارد حمایت از تولید داخلی خواهد داشت و این اقدام در راستای فرمایشات رهبر انقلاب و نامگذاری امسال به نام سال حمایت از کالای ایرانی است تا بتوانیم برای رونق کسب و کار نیز تلاش هایی انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره روند پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد گفت: بخش عمده مطالبات را در اسفند ۹۶ تسویه کردیم. در حال حاضر حدود چهار هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان کل بدهی ما بر اساس اسناد رسیده است.

وی تصریح کرد: تمهیداتی در این خصوص دیده شده که نخست نقد شدن ٢ هزار میلیارد تومان از مطالبات ماست که باید از سوی دولت پرداخت شود. نکته بعد این است که یک هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان از وزارت بهداشت و ۲ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان از مراکز دارویی طلبکاریم.

 

پرداخت مطالبات داروخانه‌ها تا هفته آینده

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به مکلف شدن دولت برای پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات تامین اجتماعی عنوان کرد: در بند «و» و «ن» تبصره ۵ بودجه، دولت مکلف شده ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات را پرداخت کند که بند «و» از طریق تسویه تسهیلات بانکی و بند «ن» مابقی ۵۰ هزار میلیارد است که در چهار بند برای آن پیش بینی ‌هایی شده است.

به گفته وی، مطالبات دوماه داروخانه ‌ها طی این هفته و هفته آینده پرداخت خواهد شد. همچنین مطالبات پاراکلینیک ‌ها نیز تا چهارماه به صورت یکجا پرداخت می‌شود.

 

42 هزار تبعه بیگانه تحت پوشش تامین اجتماعی هستند

دکتر نوربخش در ادامه درباره بیمه اتباع بیگانه نیز گفت: در سال 93 تنها سه هزار نفر از اتباع بیگانه از خدمات این سازمان بهره مند بودند اما اکنون این آمار به 42 هزار نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: افراد اتباع بیگانه تحت پوشش بیمه بیشتر از دو کشور افغانستان و عراق هستند.

ویدیو نشست خبری دکترسیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به مناسبت آغاز هفته کار و کارگر

ویدیو توضیحات دکتر نوربخش درخصوص افزایش١٩,٥ درصدی حقوق مستمری بگیران در سال ١٣٩٧ - شبکه خبر

ویدیو توضیحات دکتر نوربخش درخصوص پرداخت ٢ ماه مطالبات داروخانه ها در هفته جاری - بخش خبری ٢٠:٣٠

 

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha