زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين ساعت 10:18 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱/۲۸ ساعت 14:59    تعداد بازدید: 3061    کد مطلب: 58106

در گفتگوی دکتر سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با روزنامه اطلاعات مطرح شد؛
واگذاری بنگاه‌های تأمین اجتماعی ارتقاء خدمات و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
‌دکترسیدتقی نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی دیروز باحضوردر موسسه مطبوعاتی اطلاعات‌، از بخش‌ها‌ی مختلف این موسسه بازدید ‌کرد و درهر بخش مسئولان قسمت‌ها، توضیحات لازم را ارائه کردند.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در ابتدای بازدید هم علیرضا خانی سردبیر روزنامه اطلاعات درباره تاریخچه روزنامه ونحوه تولید و انتشار مطالب و اخبار و سایر فعالیت‌های آن مطالبی ارائه کرد و در ادامه تبادل نظری میان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با مدیران موسسه انجام شد.
دکترنوربخش سپس در گفتگویی با خبرنگار روزنامه اطلاعات اعلام کرد‌: ‌پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران این سازمان به زودی به هیات دولت برای تصویب ارائه می شود.
دکتر نوربخش از افزایش حقوق مستمری بگیران حداقل بگیر سازمان تأمین اجتماعی تا سقف 19 و نیم درصد خبر داد و گفت: افزایش حقوق سایر سطوح هم به زودی مشخص خواهد شد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: هر ساله بعد از تعیین سطوح دستمزد شاغلان، افزایش حقوق مستمری‌بگیران مشخص می‌شود که امسال به علت تأخیر در برگزاری جلسه مذکور این افزایش حقوق مشخص نشده است.
وی ادامه داد: از آنجا که امسال در تعیین دستمزد شاغلان هم درصد و هم رقم ثابت وجود داشت، محاسبات تعیین رقم مستمری‌بگیران باید با دقت بیشتری انجام شود و این دستمزد متناسب با نرم تورم، درصد حقوق شاغلان و تبدیل رقم ثابت به درصد مشخص می‌شود.
دکترنوربخش اظهار امیدواری کرد که هیأت وزیران قبل از زمان پرداخت مستمری که از بیستم هر ماه شروع می‌شود، مصوبه را دریافت و اجرایی کند.

‌همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی همچنین وعده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تا پایان سال ۹۷ به شرط پرداخت شدن بدهی دولت به تأمین اجتماعی داد و اظهار داشت: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۹۷ دولت را مکلف به پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان کرده است که به شرط اجرایی شدن شرایط برای همسان‌سازی حقوق‌ها مهیا می‌شود.
دکتر نوربخش با بیان این‌که سازمان تأمین اجتماعی تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان بابت همسان‌سازی حقوق هزینه کرده است، افزود: در سال ۸۸ مرحله نخست همسان‌سازی انجام و دولت دهم متعهد به پرداخت ۲۳۰۰میلیارد تومان شد که متأسفانه وعده خود را عملی نکرد.

پرداخت بدهی بیمارستان‌های علوم پزشکی
وی با اشاره به بدهی سازمان تأمین اجتماعی به بیمارستان‌های علوم پزشکی گفت: اصل بدهی به طرح تحول سلامت باز می‌گردد که با انجام این طرح، تسهیلاتی برای مردم ایجاد شد، اما هزینه‌هایی هم در بر داشت که باعث بدهی انباشته شد.
دکتر نوربخش افزود: در سال۹۶، شش‌هزار و ۲۰۰میلیارد تومان از بدهی‌های مذکور پرداخت شده و قرار است از قِبَل پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، ما بقی هم تسویه شود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر این که سازمان تلاش می‌کند از بابت منابع و مصارف در زمینه مستمری و درمان برای مردم چالشی به وجود نیاید، اظهار داشت: این سازمان تلاش بسیاری برای حفظ منابع کرده است که از جمله معادل ۱۰۰۰میلیارد تومان ملکی که به صورت غیرقانونی از سازمان تأمین اجتماعی به نام افراد شده بود با کمک قوه قضائیه به سازمان برگرداندیم و ۲۰پرونده در این زمینه هم در دست بررسی است.
دکترنوربخش درباره برخی نگرانی‌ها از احتمال ورشکستگی صندوق‌های بیمه‌ای گفت: در هیچ جای دنیا چیزی به اسم ورشکستگی صندوق‌های بیمه‌ای وجود ندارد، زیرا منابع آن را مثلث کارگر، کارفرما و دولت تأمین می‌کنند. حتی اگر دولت ۳ درصد تعهد مالی خود را پرداخت نکند اما مشارکتی تضامنی دارد.
وی با بیان این‌که خصوصی شدن صندوق‌ها کارساز نیست اظهار داشت: در حالت فعلی اگر خدای ناکرده به مشکلی برخورد کنیم، دولت متعهد به پرداخت می‌شود.
دکترنوربخش با تأکید بر این‌که دلواپسی ما از پرداخت‌ها در آینده و تعهدات آتی‌مان است، گفت: اگر صندوق‌های بیمه‌ای کشور، ضریب پشتیبانی زیر ۵ داشته باشند، به مرحله‌ بحران می‌رسند که متأسفانه اکنون ضریب پشتیبانی اکثر صندوق‌های ما پایین‌تر از این رقم است و باید برای برون رفت از این وضع اقدام کرد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: حمایت‌های مالی دولت کمک به ما محسوب نمی‌شود، بلکه تعهداتی است که بر عهده نظام قرار دارد.
وی با بیان این‌که قوانین باید اصلاح شود تا صندوق‌ها بتوانند پایدار بمانند گفت: اکنون هم میانگین پرداخت ما خیلی بیشتر از دریافت است که باید مورد بازنگری قرار گیرد.
دکتر نوربخش با تأکید بر این‌که ایده اولیه سیاست‌های رهبر معظم انقلاب درباره صندوق‌های بیمه‌ای با حمایت کارشناسان تدوین و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده است، افزود: اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم تا به یک نسخه شفابخش دست یابیم که این نسخه راه برون‌رفت از وضع فعلی خواهد بود. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این سؤال که تکلیف اموال شستا که به عنوان بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی داده شد چیست و چه زمانی قرار است از بنگاهداری رها شوید گفت: خوشبختانه در سال ۹۱ مجلس قانونی تصویب کرد که بر اساس آن پرداخت بدهی‌ دولت به سازمان تأمین اجتماعی در قالب ارائه بنگاه ممنوع شد.
وی در ادامه با بیان این‌که بنگاهداری سازمان تأمین اجتماعی غیر ارادی بود افزود: دولت از سال ۶۷ در عوض بدهی‌های خود یک سلسله بنگاه‌ها را به سازمان تحمیل کرد که برخی سودده و برخی زیان‌ده بودند.
دکتر نوربخش ادامه داد: خوشبختانه بر اساس سیاست صحیح مجلس و دولت، خروج از بنگاهداری در رأس امور سازمان قرار دارد که البته این اقدام به معنای خروج از سهامداری نیست.
وی تأکید کرد: باید سرمایه‌گذاری کنیم و حفظ ارزش سرمایه‌های بیمه‌شدگان از وظایف سازمان به شمار می‌آید.
دکتر نوربخش تعداد بنگاه‌های سازمان تأمین اجتماعی را ۲۲۰ مورد اعلام کرد و افزود: ارزش بنگاه‌ها با توجه به نوسانات بورس متغیر است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر این‌که در یک برنامه یک و نیم‌ساله سازمان باید باوجود همه موانع از بنگاهداری خارج شود، اظهار داشت: طبق قانون به هیچ‌وجه به تعداد بنگاه‌های سازمان اضافه نخواهد شد. دکترنوربخش ادامه داد: ۵۰ بنگاه را که غیر واقعی ( paper company ) بودند حذف کرده‌ایم و ۵۶ بنگاه را به مزایده گذاشته‌ایم همچنین بیش از ۸۰ درصد از بنگاه‌ها را وارد بورس کرده‌ایم و بورس به معنای شفافیت محاسبه‌پذیری و مشارکت مردم است.
دکترنوربخش در ادامه از ادغام سه هلدینگ سازمان تأمین اجتماعی در سال گذشته خبر داد و گفت: با این اقدام هزینه‌ها را کاهش دادیم؛‌ همچنین فروش بنگاه‌های اقتصادی را در برنامه بعدی قرار داده‌ایم.
وی تأکید کرد: باید سرمایه به نهادهای سرمایه‌گذار برگردد. سازمان از بنگاهداری خارج شود نه از سهامداری و مراحل مزایده شفاف باشد که به این منظور آیین‌نامه‌هایی تصویب شده است.
دکتر نوربخش به کشش بازار هم اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که ظرفیت تقاضا برای خرید بنگاه کم است باید از روش‌های مختلف مثل سرمایه‌گذاری مشترک و خارجی اقدام به فروش کرد.
وی تأکید کرد: اگر همه بنگاه‌های اقتصادی به فروش رود با درآمد حاصل از آن می‌توان فقط ۱۰ ماه مستمری افراد تحت پوشش را پرداخت کرد.
دکتر نوربخش همچنین به ضعف سیستم‌های نظارتی و کنترلی سازمان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم امسال شاهد رفع بسیاری از مشکلات خواهیم بود.
وی ادامه داد: افراد تحت پوشش در آینده‌ای نزدیک برای دریافت خدمات کوتاه ‌مدت نیازی به مراجعه به شعب نخواهند داشت. ضمن‌این‌که هم‌اکنون لینک ارتباطات با سایر سازمانها مثل ثبت‌ احوال برقرار شده است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: سازمان تأمین اجتماعی ۴۲ میلیون نفر را تحت پوشش دارد، لذا باید سیستم کنترلی داشته باشد، اما این موضوع نباید برای مردم ایجاد زحمت کند.
دکتر نوربخش با بیان این که ماهانه بیش از ۶ هزار میلیارد تومان پرداختی داریم افزود: به این ترتیب سالانه ۷۳ هزار میلیارد تومان به افراد زیر پوشش پرداخت می‌کنیم.
وی با بیان این‌که اکنون ۱۰۰ میلیون نسخه الکترونیک در کل مراکز مستقیم در سراسر کشور داریم افزود: خوشبختانه توانسته‌ایم دفترچه درمانی حذف و نسخه الکترونیک را جایگزین آن کنیم. پزشک، پرونده الکترونیکی تشکیل می‌دهد و این همان نسخه شفابخش نظام سلامت کشور است.
دکتر نوربخش درباره قراردادهای بیمه تکمیلی هم تأکید کرد: این بیمه جزو وظایف سازمان نیست ولی ما بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کنیم که باید در این مورد توجه داشت این قرارداد بیمه توسط کانون مستمری بگیران بسته می‌شود و نظارت بر مبلغ آن هم توسط همان کانون صورت می‌گیرد.

منبع: روزنامه اطلاعات
http://www.ettelaat.com/etiran/?p=358356

 

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha